Svečana akademija povodom 26. obljetnice početka DR

Večer domoljubne poezije i proze: prvonagrađene Tia Lneniček iz Lipika i Lora Tomić iz Pakraca

01.03.2017. 08:20 | 2429 pregleda | Objavio: Antun Ciglenečki | Rubrika: Lifestyle

Tijekom svečane akademije povodom obilježavanja 26. obljetnice početka Domovinskog rata u Hrvatskoj 28. veljače u Hrvatskom domu „dr. Franjo Tuđman“ u Pakracu uručene su nagrade za najbolja tri rada učenika osnovnih škola u Lipiku i Pakracu na natječaju „Mladi i Domovinski rat“ kojeg provodi Udruga hrvatske policije branitelja Pakraca i Lipika, a za prvonagrađene radove izabrani su rad Tie Lneniček iz Osnovne škole „Lipik“ i rad Lore Tomić iz Osnovne škole „braće Radića“ iz Pakraca.

Svečana akademija „Večeri domoljubne poezije i proze“ započela je intoniranjem nacionalne himne u izvedbi Veliko zbora učenika OGŠ „Pakrac“ i Tamburaškog orkestra „Pakrac“ pod ravnanjem Tomislava Galića. Prije nastavka programa svi prisutni pljeskom su pozdravili hrvatskog branitelja i ratnog vojnog invalida Zlatka Adžijevića-Dugog koji je tijekom Domovinskog rata bio pripadnik 1. gardijske brigade „Tigrovi“, a povodom obljetnice na dan svečane akademije u Pakrac se dovezao biciklom iz Zagreba. U prvom dijelu „Večeri domoljubne poezije i proze“ nastupili su gosti iz Bjelovara, Vokalni sastav „Sveti Matej“ Policijske uprave Bjelovarsko-bilogorske, koji su uz više skladbi posvećene bilogorskom kraju odakle dolaze i domoljubnih pjesama u Pakracu premijerno izveli jednu pjesmu koju su posvetili hrvatskoj policiji. Pjesmu posvećenu hrvatskoj policiji, kako je voditelj vokalnog sastav rekao publici, dosada nisu izveli u javnosti.

Potom je Miroslav Ivančić, predsjednik UHPBPL, pozdravio okupljene te je uslijedilo proglašenje najbolji literarnih radova učenika Osnovne škole „Lipik“ i Osnovne škole „braće Radića“ iz Pakraca na natječaju koji UHPBPL provodi u okviru projekta „Mladi i Domovinski rat“. „Već osmu godinu djeca pišu o Domovinskom ratu. Pojedinci su mi prigovarali zašto opterećujemo djecu s ratom. Ne opterećujemo mi njih, znam da čuju oni to sve i u svojim domovima od roditelja, djedova. Da ni oni ne zaboravljaju to što se dogodilo prije, evo 26 godina je početak, a 21 godinu je bio kraj. Ne smijemo to zaboraviti, draga djeco, ne zbog nas nego zbog onih kojih nema. Zbog tih divnih ljudi koji su dali svoje živote za ove Hrvatsku. Takva je kakva je, naša je i najljepša.“, rekao je Miroslav Ivančić uz pozdrave svim prisutnima na svečanoj akademiji „Večeri domoljubne poezije i proze“ te se zahvalio svima koji su doprinijeli organizaciji ove večeri, izvođačima, osnovnim školama iz Lipika i Pakraca, OGŠ „Pakrac“ te domaćinima iz KPD „Sloga“ Pakrac, a posebno svim hrvatskim braniteljima koji branili i obranili ovaj kraj i Hrvatsku.

Natječajna komisija za treće nagrađeni rad među literarnim radovima učenika OŠ „Lipik“ odabrala je rad Ene Tutić, za drugo nagrađeni rad od Silvije Zanetti te najboljim radom proglašen je rad Tie Lneniček. Nagrade su primile, umjesto učenica koje zbog nastavnih obaveza na terenskoj nastavi nisu bile prisutne, ravnateljica škole Klaudija Kovač i majka učenice što je napisala prvonagrađeni rad Tanja Lneniček koja je pročitala rad svoje kćeri pod naslovom „Ne smijemo zaboraviti“. Nagradu su uručili gradonačelnik Lipika Vinko Kasana i Miroslav Ivančić, predsjednik UHPBPL. „Ovih dana ne slavimo početak rata nego početak otpora jednom zlu kada se pokazalo da Hrvatska može, želi i u konačnici je obranila svoj narod.“, rekao je gradonačelnik Kasana te čestitao nagrađenim učenicima, UHPBPL što provodi obilježavanje obljetnice na ovakav način, ravnateljicama osnovnih škola iz Lipika i Pakraca što se svake godine odazivaju pozivu za sudjelovanjem te gradonačelnici Pakraca Anamariji Blažević uputio čestitku povodom dana kada je počela borba za slobodu i uz nadolazeći Dan grada Pakraca.

Prvonagrađeni rad Tie Lneniček završava ovako: „…Oni hrvatski branitelji, na svoj su način dali svoj doprinos stvaranju Republike Hrvatske. Sloboda je ono najvažnije što su oni nama poklonili, ali cijena je bila previsoka. U zamjenu su dali svoje živote. Ipak danas je Hrvatska ponovno u problemu. Podijeljena između političkih stranaka i njihovih ideala. Jedni žele Hrvatsku, drugi žele Hrvatsku, ali svi u vlastiti džep. Hrvatska ne stane u ničiji džep. Ona je jedinstvena ili ipak nije. Ponovno smo sluge, ali ovaj puta vlastitog naroda. Izgleda da smo sada sami sebi najveći neprijatelji. Sluge smo politike i želje za njihovom moći i za vlasti. Tko će nas sada obraniti od nas samih?

Među literarnim radovima učenika OŠ „braće Radića“ iz Pakraca natječajna komisija za treću nagradu odabrala je rad Klare Bahnik, za drugu nagradu rad Lare Radivojević te za najbolji rad odabran je literarni rad Lore Tomić. Nagrade učenicama Lori Tomić i Lari Radivojević uručili su gradonačelnica Pakraca Anamarija Blažević i Miroslav Ivančić nakon što je Lora Tomić pročitala svoj literarni rad. „Ne slavimo mi početak rata. Mi slavimo odnosno obilježavamo dostojno ona vremena kada su svi bili u jednom zajedništvu u kakvom bi i danas trebali biti te kakvom se nadama kako će stvarno biti u budućnosti. Trudit ćemo se, djeco, da naš grad bude svakog dana sve ljepši i sličniji onom sjaju kakvog je imao prije 1991. godine. Ali morate znati što se dogodilo tada i zašto je Pakrac toliko važan. Važan je i mora se upisati na sve karte na kojima se spominje Domovinski rat jer da branitelji iz Bjelovara i drugih mjesta nisu došli ovdje braniti Hrvatsku, danas ne bi imali Hrvatsku u ovim granicama.“, rekla je gradonačelnica Anamarija Blažević te se zahvalila svima koji su 1991. godine bili u Pakracu i Lipiku jer ovdje se branila cijela Hrvatska.

Učenica Lora Tomić svoj rad završava ovako: „…Danas hodajući gradom u društvu prijatelja primjećujem obilježja ratnog razaranja i obećajem da nećemo dopustiti da se zaboravi što se dogodilo. Svi zajedno ćemo se truditi da naš Pakrac postane ono što je i bio, nekad, u bakinoj priči.“  

Potom je Gradu Pakracu predano ulje na platnu koje prikazuje portret dr. Ivana Šretera. Portret su predali hrvatski branitelj iz Garešnice Mladen Ilić i umjetnik iz Donje Stubice Damir Kukavica koji je naslikao portret, a ideja za nastanak ovog portreta kao poklon Gradu Pakracu rodila se tijekom „Susreta prijatelja - Bljesak 2016.“ odnosno prošle godine. Portret je otkrila Vera Bosanac, sestra dr. Ivana Šretera, a primila ga je gradonačelnica Pakraca Anamarija Blažević.

„Večer domoljubne poezije i proze“ završila je kako je i počela nastupom Velikog zbora učenika OGŠ „Pakrac“, Tamburaškog orkestra „Pakrac“ i vokalnog solista Zdravka Kneževića pod ravnanjem Tomislava Galića koji su izveli nekoliko domoljubnih pjesama. Također su nastupili solistica Marta Filipović uz pratnju prof. Tee Silađi s izvedbom pjesme „Domovini i ljubavi“ te vokalni kvartet Contesse s izvedbom zbora Hrvatica iz opere Porin.

Fotogalerija Večeri domoljubne poezije i proze u Pakracu (28.2.2017.)

© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.