Lipik je 28. travnja ugostio prvu izložbu Darije Lisenko, mlade i talentirane ukrajinske umjetnice s hrvatskom adresom koja je na kulturnoj večeri u Multikulturalnom centru Lipik uz izložene slike predstavila s ocem Jurijem zbirku zajedničkih pjesama dječje poezije «Ide svašta».
Nakon ove izložbe, Darija izlaže u Beču, najavila je Jasna Molnar – Kukić ravnateljica lipičke knjižnice koja je uz Udrugu ukrajinsko-hrvatskog prijateljstva organizator ove kulturne večeri. Nekoliko pjesma u glazbenom predahu izveli su Toni Mandušić i Grgur Špančić.
Zbirka pjesama podijeljena je u dva dijela, tatine i Darijine pjesme, a Darija je svoje počela pisati tek s osam godina.
- Knjiga je nastala iz šale, još dok sam 1998. godine došao raditi u Veleposlanstvo Ukrajine u Hrvatskoj, tada sam Dariji koja je vrlo brzo kao djevojčica savladala jezik rekao neka na moj prvi redak, ona kaže drugi i tako smo sastavili prve pjesmice, rekao je Jurij Lisenko, diplomat u Veleposlanstvu. Prvu knjigu izdali su 2002. godine, naziv «Ide svašta» je po Darijinoj najboljoj pjesmi, ilustracije za knjigu nacrtao je Ivan Lacković Croata. U pjesmama koje su pročitane, a dvije su pročitali najmlađi u dvorani, Kristijan Matijević i Andrij Lisenko, može se razabrati odlična igra riječi, dosjetljivost i humor. Pjesme su zanimljive, poučne, s elementima socijalističke ironije, ima onih neobičnih, pjesma bez samoglasnika, a kako je na kraju rekao zamjenik gradonačelnika Slobodan Katunar, doista ste nam pokazali bogatstvo hrvatskog jezika kao i povezanost ukrajinsko-hrvatskog naroda.
Neobično je da, možda i fenomen da Ukrajinci pišu na hrvatskom, rekla je to i Darija Lisenko koja kaže da joj se danas lakše izraziti na hrvatskom nego na ukrajinskom jeziku. Danas više ne piše pjesme za djecu, već odrasle, prožete realizmom, životom kojim je okružena. Inspiraciju u novijim pjesmama nalazi u ljudima, odnosno neke ideje dolaze iz srednjeg vijeka budući da je studentica germanistike i povijesti umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu.
Bila je ovo doista multikulturalna večer u Multikulturalnom centru Lipik jer čitale su se pjesme na hrvatskom i njemačkom, govorilo se ukrajinski, a učenici Osnovne škole Lipik su kao dio projekta koji rade s nacionalnim manjinama tražili da se Darija predstavi i na engleskom.
Za kraj još recimo kako je većina izloženih Darijinih slika dio novog pravca dudu art koji je skup različitih grafičkih stilova, a baza je da su različiti likovi do detalja ispunjeni kemijskom olovkom.
Ubacujem boju, simbole, ukrajinsku tradiciju, a slikama ne bi željela otkrivati značenje jer neka svatko vidi što želi, zaključila je Darija osvrt na izložbu.
© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.