PSŽ - Uskrs - VRH - članci i rubrike
PSŽ - Uskrs - VRH - članci i rubrike
Udruga TILIA

PLANTING STORIES - DIO 2.: Od Berlina do Lipika – radionice koje osnažuju kreativnost i povezanost s prirodom

19.03.2025. 10:15 | 450 pregleda | Objavio: Compas | Rubrika: PROMO

Tijekom veljače i ožujka udruga TILIA održala je radionice u sklopu Cross pollination aktivnosti projekta Planting Stories kroz strateško partnerstvo s organizacijom Kulturnest eV. iz Berlina.

O tome kako je nastao projekt možete pogledati u prethodnom članku, a danas donosimo nastavak ove priče - saznajemo od Ivane Pleše, predsjednice udruge TILIA te Elizabete Petersdorfer i Lucije Dugorepec članica i stručnih suradnica udruge.

RADIONICE U BERLINU

Članice naše udruge boravile su u Berlinu od 6. do 11. veljače. Provele smo radionice za interni krug udruge Kulturnest eV.  te lokalnu zajednicu umjetnika u STUDIO ID gdje se ujedno nalazi i sjedište naših partnera.

Prvi dan posvetile smo se međusobnom prijenosu znanja. Tijekom teambuildinga i povezivanja te vođene meditacije, stavile smo se u poziciju biljke: njenog rasta i mogućih prepreka te kreirale zvučni zapis projekta. Upustile smo se u radionicu o coachingu, selfcoachingu te o ACT (Acceptance and Commitment Therapy). Naučeno smo primijenile kroz kreiranje selfcoaching pitanja.

Drugog dana, nakon predstavljanja projekta i rada naših udruga, potaknuli smo međusobno povezivanje sudionika od kojih je svaki imao zadatak predstaviti se putem osobnog umjetničkog djela koje je u konačnici poslužilo za stvaranje video uratka po kriterijima. Uslijedila je interaktivna prezentacija i upoznavanje s elementima digitalnog pripovijedanja te smo se posvetili kreiranju digitalnih priča.

Sudionike smo upoznale s osnovama i vrstama stop motion animacije koji se žustro bacilli na kreiranje stop motion videa. Dok je zadano vrijeme otkucavalo cijeli prostor je odzvanjao zvukovima kreativnosti i kreiranjem video uradaka.

Trećeg dana sudionike smo upoznale sa ACT matricom i Selfcoaching tehnikama.

ACT matrica je pomogla sudionicima da prepoznaju svoje vrijednosti, misli, emocije i strategije suočavanja. Istražili su svoje osobne vrijednosti, akcije koje mogu poduzeti, te kako prepoznati misli i emocije koje ih opterećuju. Kroz vježbe i refleksije, razvili su svijest o sebi i učenju kako živjeti u skladu s vlastitim vrijednostima.

Putem radionice o Selfcoaching tehnikama sudionici su postali svjesni razlike između terapije, coaching-a te selfcoaching-a, koje su vještine coachinga, a predstavili smo im i 5 metoda koje mogu primjenjivati u svakodnevnom životu.

Posljednjeg dana održale smo radionicu – Kako posaditi priču?

Kroz ovu radionicu stavile smo se u poziciju ciljanih skupina našeg projekta dok smo uz različite metode pobliže definirale iste, pozabavile se tekstovima i vizualnim načinima komunikacije, definirale uloge u marketinškim aktivnostima, kako postići konzistentnost u oglašavanju, putem kojih medija… Konačni zadatak bio je na interaktivan način kroz igranje uloga kreirati elevator pitch te u svega 30 sekundi ciljanoj skupini predstaviti projekt.

Ova radionica pomogla nam je staviti fokus na daljnje zadatke i aktivnosti.

RADIONICE ZA INTERNI KRUG UDRUGE TILIA

U Lipiku smo ugostile predstavnice partnerske organizacije: Dagnu Gmitrowitz, Elizabeth Fraser i Lorenu Terzi. Kako bi što kvalitetnije pristupile izradi finalnog alata koji će proisteći iz projekta na prvoj radionici 5. ožujka zakoračile smo u istraživanje metafora.

Stekle smo dublju svijest o moći metafora u oblikovanju misli, emocija i iskustava, kako možemo olakšati osobni uvid i transformaciju. Povećale smo sposobnost da svjesno koristimo metafore u samorefleksiji, pripovijedanju i komunikaciji. Razvile smo vještine vođenja drugih kroz vježbe utemeljene na metaforama za iscjeljenje i rast, ojačale veze kroz zajedničko pripovijedanje i refleksivne rasprave te smo identificirale načine za nastavak rada s metaforama u našim osobnim i profesionalnim praksama.

Pratitelji i sudionici projekta do sada su mogli nekoliko puta primjetiti da spominjemo ZIN-ove i upravo smo se tom temom bavile na drugoj internoj radionici. A što je to ZIN i zašto je važan za ovaj projekt?

“ZIN je samostalno objavljena knjižica u vlastitoj izradi i reprodukciji. Riječ ZIN (engl. zine) je ustvari drugi dio riječi magaZIN, ali ne mora biti časopis. Zin može biti ispisan rukom, ilustriran crtežima ili fotografijama, a potom fotokopiran ili odštampan u maloj nakladi.”

Kroz projekt ćemo stvoriti besplatne zinove koji će služiti osnaživanju odnosa između pojedinca i kućnih biljaka.

Zin kao alat (edukativni proizvod) kojeg je lako za koristiti, na ovaj će način donositi sve koristi šumske terapije onima koji su vezani za kućnu njegu zbog različitih oboljenja ili izazova, ali i pružiti drugačije iskustvo i osobni rast svakome tko se odluči posvetiti njezi biljaka u svom domu.

Bilo je vrlo interesantno upoznati se s povijesti, mogućnostima, vrstama, tehnikama i praksom izrade zinova kao i snažnih poruka koje mogu prenijeti, a tijekom dana dodatno smo se dublje upoznale i s tehnikama izrade linoreza.

RADIONICE ZA LOKALNU ZAJEDNICU LIPIKA - 7. i 8. ožujka

Otvorili smo vrata projekta Planting Stories lokalnoj zajednici na kreativnoj radionici - Umjetnost osjetila s prirodom koja se održala 7. ožujka.

Spojili smo umjetnost s prirodom, angažirali svoja osjetila. Ovo je bilo putovanje u naše unutarnje resurse, proces samootkrivanja kroz kreativan rad inspiriran elementima prirodnog svijeta. Sudionici su imali priliku:

  • ući u kreativni proces kroz maštu na vođenoj vizualizaciji
  • uhvatiti svoje unutarnje snage i osobnu moć kroz rad s dnevnikom i suhim cvijećem
  • eksperimentiranjem s oblicima i teksturom stvoriti grafike nadahnute prirodom
  • izraditi aromatične pozivnice
  • uroniti u taktilno iskustvo i oblikovanje jedinstvenih oblika kroz rad s glinom
  • naučiti kako stvoriti ukusne i zdrave napitke od bilja i voća

Posljednji dan CrossPollination aktivnosti bio je rezerviran za događaj -  Kreativna radionica: Otoci prirode i Shinrin Yoku - šumska terapija održane 8. ožujka.

Imali smo priliku:

  • na linorez art postaji kreirati vlastiti dizajn i otiskati grafičke impresije koje su postale jedinstveni ukrasi
  • na stanici za prirodni otisak eksperimentirati s prirodnim materijalima i stvoriti jedinstvene prostorne oblike inspirirane prirodom
  • iskusiti šetnju prirodom inspiriranu Shinrin yoku-om, vođeno kontemplativno iskustvo u prirodi s vodičem šumske terapije, koje je završilo malim piknikom

Oduševljeni smo odazivom 30 sudionika iz lokalne zajednice čija iskustva možete pronaći na društvenim mrežama naše udruge: 

Na ovim stranicama kao i na web stranici udruge: (POGLEDAJ OVDJE)  nastavit ćemo informirati zajednicu o tijeku projekta, kako se priključiti aktivnostima i radu udruge.

Slijedi nam 3. faza projekta... o čemu ćete saznati uskoro!

Ovim putem se iznimno zahvaljujemo Vatrogasnom društvu Lipik koji su nam dugogodišnja potpora i ustupili su nam prostor za održavanje radionica, cvjećarnici Helene Szabo za podršku u nabavi cvjetnog materijala te Savezu Mašte na ispomoći u kreativnom uređenju prostora kao i svim sudionicima.

Vrijednost projekta je 60.000,00 EUR odobrenog od strane njemačke nacionalne agencije “Nationale Agentur Bildung für Europa beim Bundesinstitut für Berufsbildung” i u potpunosti je financiran sredstvima EU.

Sufinancira Europska unija. Izražena stajališta i mišljenja su samo autorova i ne odražavaju nužno one Europske unije ili Izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.