Tradicionalni 21. memorijalni pohod Fokinom stazom 1991. u organizaciji PD „Psunj“ Pakrac 17. prosinca okupio je oko 300 sudionika iz cijele Hrvatske, a po prvi puta u pohodu su sudjelovali i trojica iz Slovenije. Među brojnim planinarima i ljubiteljima prirode pohodu su se pridružili štićenici Dječjeg doma Lipik, članovi Odreda izviđača „Pakra“, igrači Rukometnog kluba „LiPa“ te članovi drugih udruga s pakračko-lipikčkog i bjelovarskog područja dok su na sve budno pazili dežurni gorski spasioci požeške stanice HGSS-a sa spasiocima iz Lipika i Pakraca.
Planinarski pohod se održava u znak sjećanje na pogibiju Marijana Kulhavog-Foku te još šestoricu bjelovarskih branitelja Ivana Bedekovića, Ante Ćurića, Franje Gašpara, Dražena Hudeca, Željka Novosela i Darka Peroša koji su poginuli 29. prosinca 1991. godine u istočnim pakračkim vinogradima prilikom akcije oslobađanja okupiranog područja "Alfa". Kao i svake godine kod spomen obilježja na mjestu pogibije branitelja u istočnim Pakračkim vinogradima položeni su vijenci i zapaljene svijeće.
Vijence su položili gradonačelnica Pakraca Anamarija Blažević ispred Grada Pakraca i predsjednik PD „Psunj“ Pakrac Zoran Milaković. Nakon polaganja vijenaca planinarka iz Bjelovara Milka Matoš povela je zajedničku molitvu za poginule branitelje. Poginuli bjelovarski branitelj Dražen Hudec bio je susjed Milke Matoš koja se prisjeća kako je Božić 1991. godine došao proslaviti s obitelji te ga je i ona tom prigodom srela i međusobno su si čestitali Božić. Nekoliko dana poslije Hudec je poginuo tijekom akcije Alfa.
Ispred domaćina i organizatora pohoda predsjednik planinarskog društva Zoran Milaković zahvalio se svim sudionicima što su se odazvali kako bi zajedno odali počast poginulim hrvatskim braniteljima. Gradonačelnica Pakraca Anamarija Blažević izrazila je zadovoljstvo i zahvalnost planinarskom društvu, kao i svim sudionicima pohoda što na ovaj način izražavaju dužno poštovanje i sjećanje na pakračkog planinara Marijana Kulhavog-Foku poginulog u obrani svog grada i domovine te njegove poginule suborce iz Bjelovara koji su poginuli braneći Pakrac, ali i cijelu Hrvatsku.
Planinarski pohod prošao je više-manje uobičajenom rutom, a prije dolaska kod spomen-obilježja i ovaj put kod svoje obiteljske kuće nedaleko od kapelice sv. Roka Srećko Brus s obitelji i prijateljima počastio je planinare i sudionike pohoda. Drugi duži odmor bio je kod odmorišta Tromeđa iznad zaseoka Kragulj, a nakon što su sudionici konačno stigli do planinarskog doma Omanovac dočekao ih je topli čaj i topli grah po popularnoj cijeni. Druženje i zabava nastavljena je uz živu glazbu, a unutrašnjost planinarskog doma bila je pretijesna za sve pa su postavljeni stolovi izvan doma unatoč niskim temperaturama.
Po prvi put ove godine u pohodu su sudjelovali trojica planinara iz Slovenije, dva iz Ptuja i jedan iz mjesta uz granicu s Hrvatskom kod Broda na Kupi. Iako su prvi put na ovom pohodu nisu prvi puta Slavoniji jer su već prolazili Psunjem, a sada su stigli zbog poznanstva s planinarom iz PD „Psunj“ Žarkom Ročekom.
Domaći planinari na odredištu ponudili su različite suvenire, novu naljepnicu planinarskog pohoda, pečat pohoda, majice, kape, ambleme, knjigu o povijesti pakračkog planinarstva Rudolfa Cišpera, letak o povijesti Fokine staze, dnevnik Fokine planinarske obilaznice i dnevnik planinarske obilaznice „Planinarski put Psunjem“.
Fotogalerija 21. planinarskog pohoda Fokinom stazom (17.12.2016.)
© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.