Tim za udomiteljstvo Centra za socijalnu skrb Pakrac kojeg čine pravnica Ljubica Gazić, psihologinja Mirjana Čar-Bunčić i socijalna radnica Melanija Svjetličić kroz akciju „Pruži dom-Daruj sebe-Primi ljubav-POSTANI UDOMITELJ!“ provedenu 27. listopada na info-pultu postavljenom na Trgu dr. Franje Tuđmana u Pakracu promovirali su udomiteljstvo kao vrstu izvaninstitucijskog oblika skrbi za djecu i odrasle osobe u potrebi.
Tim za udomiteljstvo CZS Pakrac ovu akciju proveo je sa svrhom informiranja javnosti o navedenom obliku skrbi i poticanja građanstva na bavljenje ovim plemenitim zanimanjem odnosno udomiteljstvom kao skrbi izvan vlastite obitelji za stare i nemoćne osobe te malodobnu djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi.
„Na našem području zasada imamo 11 udomitelja. Nemamo udomitelja za malodobnu djecu niti specijaliziranog udomiteljstva HIV-pozitivne osobe, a nemamo ni evidentiranih HIV-pozitivnih korisnika za takvim vidom skrbi. Međutim, imamo potrebe za udomiteljstvom za djecu te veće potrebe za stare i nemoćne osobe. Na našem području trenutno imamo 11 udomitelja, ali bi voljeli to proširiti.“, rekla nam je pravnica Ljubica Gazić ispred tima za udomiteljstvo CZS Pakrac. „Na području Hrvatske, koliko je nama poznato, udomiteljstvo je jako dobro organizirano na području u nadležnosti Centara za socijalnu skrb Vrbovec i Nova Gradiška. Tako da je nama općenito cilj promocija udomiteljstva te da korisnici nisu u ustanovama nego da su u obitelji. U jednoj obitelji najviše može biti četiri stare ili nemoćne osobe odnosno troje djece, a u slučaju da su braće i sestre moguće je udomljavanje više od troje djece.“, dodala je Ljubica Gazić i navela kako je zakonski maksimum za udomljavanje troje djece odnosno četvero starih i nemoćnih te jedna HIV-pozitivna osoba po obitelji.
U slučaju udomljavanje djece upitali smo kakva je razlika između ovog oblika i posvajanja djece. „Tu postoji velika razlika. Činom posvajanja se stiče roditeljska skrb, a udomiteljstvo je oblik brige za djecu što znači sveobuhvatna briga oko školovanja, zdravstva, prehrane i higijene djeteta. Čin posvojenja je institut kojim se nadomješta roditeljska skrb što znači posvojitelji postaju roditelji posvojenog djeteta i stječu sva roditeljska prava. Za razliku od toga udomiteljstvo znači samo privremenu skrb do povratka u matičnu obitelj ili završetka školovanja djeteta.“, pojasnila nam je Ljubica Gazić.
Postupak da se postane udomiteljem djece ili starih i nemoćnih je vrlo jednostavan. Potrebni uvjeti koje je potrebno udovoljiti su želja da se bavi humanitarnim radom odnosno udomiteljstvom, mora se imati propisane stambene i zdravstvene uvjete te najmanje završeno osnovnoškolsko obrazovanje i državljanstvo RH. Uvjeti su isti kao kod čina posvojenja. „Ako je dijete podobno za posvojenje znači uz uvjet da su roditelji lišeni roditeljskog prava ili da se roditelji dali suglasnost za posvojenje onda je postupak jednostavan. Bira se najbolji odgovarajući posvajatelj i dijete ide poštujući zakonske rokove na posvajanje. S druge strane, pri udomiteljstvu za dijete se brine do određenog trenutka izdvajanja odnosno povratka u matičnu obitelj. Procedura nije teška ni u jednom slučaju.“, objasnila nam je Ljubica Gazić.
Zainteresirani građani koji se odluče na udomljavanje za sve dodatne informacije slobodno se mogu obratiti radnicima Centra osobno na adresi Petra Preradovića 1 u Pakracu ili pozivom na brojeve: 034/ 412-537 - soc.radnica; 034/ 411-783 - pravnica; 034/ 313-636 - psihologinja.
© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.