Cvjetnica u Lipiku obilježena je posebnim duhovno-glazbenim događajem koji je 13. travnja u potpunosti ispunio Župnu crkvu sv. Franje Asiškog. U korizmenom ozračju, pred brojnom i oduševljenom publikom, nastupio je Ansambl narodnih plesova i pjesama Hrvatske LADO s programom pod nazivom "O, Isuse daj mi suze".
Ovaj dojmljiv koncert održan na samu Cvjetnicu nije bio samo glazbeni nastup – bio je to svojevrsni povratak korijenima, prožet dubokom emocijom i poštovanjem prema bogatoj tradiciji hrvatske duhovne glazbe. Lipičanin Zvonimir Ljevaković, jedan od utemeljitelja Ansambla LADO, zaslužan je što se ovaj renomirani ansambl redovito vraća u Lipik, barem jednom godišnje, čime se njeguje i osnažuje kulturna veza između našeg grada i ove renomirane nacionalne umjetničke institucije.
Program „O, Isuse daj mi suze“, temeljen na istoimenom, Porinom nagrađenom albumu iz 2012. godine, sastavljen je od pažljivo odabranih korizmenih napjeva zabilježenih u šokačkim selima Hrvatske, južne Mađarske i Vojvodine. Koncert je pod ravnanjem dirigenta Jurice Petra Petrača publici pružio jedinstveno glazbeno putovanje kroz korizmene pjesme koje se tradicionalno pjevaju tijekom cijelog razdoblja Korizme. Posebno mjesto zauzeli su napjevi „Jadikovanja proroka Jeremije“ i „Gospin plač“, duboko ukorijenjeni u slavonskoj i srijemskoj pobožnosti, u kojima su kroz tradicijski izričaj prikazani patnja, bol i suosjećanje s Kristovom mukom.
Crkveno pučko pjevanje, koje čini srž ovog glazbenog programa, dragocjeni je spoj tradicijske i crkvene glazbe. Njegova vrijednost prepoznata je i na nacionalnoj razini, jer se nalazi na Listi zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske. LADO je ovim koncertom pokazao kako glazba, kada proizlazi iz iskrene vjere i naslijeđa, ima moć ne samo očuvati kulturnu baštinu, već i duboko dirnuti srca slušatelja.
Ansambl LADO, osnovan 1949. godine, jedini je profesionalni folklorni ansambl u Hrvatskoj s misijom očuvanja i prezentacije hrvatske glazbene i plesne baštine. Njihov impresivni repertoar uključuje više od stotinu koreografija i nekoliko stotina glazbenih brojeva, rezultat rada vrhunskih etnokoreologa, etnomuzikologa, koreografa i glazbenih aranžera.
Korizmeni koncert u Lipiku još je jednom potvrdio važnost očuvanja nematerijalne kulturne baštine i uloge umjetnosti u njegovanju duhovnog identiteta. Publika, koja je ispunila crkvu do posljednjeg mjesta, svjedočila je večeri glazbe i molitve, u kojoj se prošlost i sadašnjost susreću kroz pjesmu. Lipik je, zahvaljujući LADU, ponovno postao mjesto susreta tradicije, umjetnosti i vjere.
© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.