RADNI SASTANAK O OSNIVANJU PROIZVOĐAČKIH ORGANIZACIJA

Budućnost poljoprivredne proizvodnje je u udruživanju

05.02.2015. 18:10 | 1185 pregleda | Objavio: Marko Barčan | Rubrika: Poduzetništvo

O potrebi udruživanja proizvođača u poljoprivredi i mogućnostima koje se tada otvaraju kroz privlačenju sredstava iz fondova i postizanje boljih uvjeta na tržištu, razgovaralo se 5. veljače u Županijskoj gospodarskoj komori na radnom sastanku o osnivanju proizvođačkih organizacija.

„Cilj i namjera predavanja je približiti mogućnosti i zakonske okvire, a između ostaloga i razgovarati kojim smjerom krenuti, na koji način se organizacijski povezati, ali i privući sredstva koja će biti na raspolaganju, a da zajednički podignemo gospodarstvo naše županije.“, uvodno je rekao župan Alojz Tomašević.

Udruživanje u proizvođačke organizacije u Europi nije nikakva novost, one funkcioniraju već 20 godina u sklopu zajedničke poljoprivredne politike, a u operativnom razdoblju 2014. – 2020. na raspolaganju je oko 400 milijardi Eura, objasnio je Robert Hadžić, član Udruge Život koji je predstavio kriterije i način osnivanja proizvođačkih organizacija, mjere i pravila po sektorima kao i druge specifičnosti koje su na raspolaganju udruženim proizvođačima.

Jedna od tih mogućnosti su operativni fondovi unutar svake proizvođačke organizacije koji su za sada regulirani samo u najuređenijem sektoru voća i povrća, financiraju se iz članstva organizacije, a u visini njihovih uplata dobiva se i potpora Unije .

Prvu od za sad dvije proizvođačke organizacije (PO) u Hrvatskoj predstavila je Marina Ivančan, voditeljica PO „Drava – Sava“ koja okuplja 226 članova, što manjih, što većih proizvođača mljekara koji su protekle godine isporučili 17 milijuna i 400 kg mlijeka. Najveća prednost udruživanja očituje se u postizanju ugovorene stabilne otkupne cijene mlijeka, a druge koristi su i jeftiniji repromaterijal, zajednički nastup koncentrirane proizvodnje, uštedu na logistici i dodatne beneficije u mjerama koje nudi EU. Korist je tolika da nije odgovarala velikim prerađivačima mljekarske industrije koji su na različite načine za sad neuspješno nastojali rascjepkati ovaj sistem.

Još uvijek nema jasne politike u Ministarstvu poljoprivrede, nekoliko je puta istaknuto na sastanku. Dva su zakona ključna; Zakon o poljoprivredi i Zakon o poljoprivrednom zemljištu oko kojeg se trenutno vodi rasprava u Saboru, a sve se još treba uskladiti i s mjerama potpore programa ruralnog razvoja. Ipak, kako je naglasio župan i na početku i na kraju predavanja da unatoč zakonima i politikama na vrhu, naše probleme ne može riješiti nitko osim nas samih i ne smijemo uskogrudno gledati. „Da bi bili konkurentni na tržištu, povezivanje je ključ i jedino ono što nas može sačuvati na životu.“, zaključio je župan koji temelj opstojnosti županije i slavonskog sela vidi u obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima, malim gospodarstvenicima, pa tek iza toga velikim sustavima.

 

© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.