Tema tiskovne konferencije održane 28. siječnja 2015. u dvorani Quella u Lipiku osim predstavljanja odjela „Kamene kupke“ bio je prikaz poslovne situacije i novog investicijskog plana Toplica Lipik.
U Kamene kupke uloženo 1,2 milijuna kuna
U rekonstrukciju odjela „Kamene kupke“, koji je nedavno primio prve korisnike u sedam dvokrevetnih soba, Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Lipik uložila je više od 1.200.000,00 kuna vlastitih i decentraliziranih sredstava bez pomoći ministarstava i Države. Sobe unutar odjela imaju klimatizaciju, TV, pristup internetu i pogled na perivoj, a radi se o „pametnim sobama“ jer su primijenjene mjere energetske učinkovitosti tako da nema neracionalnog trošenja energije kad soba nije u funkciji. Odjel se nalazi u središtu lječilišnog kompleksa tako da su u blizini liječnik, sestra, bazen, fizikalna terapija i restoran.
Rekonstrukcijom novog odjela u zgradi „Kamene kupke“ Toplice Lipik zaključile su mikro-investicijski ciklus u kojem je za godinu dana stavljeno u funkciju 69 kreveta u 32 sobe, 24 sobe i 8 apartmana visoke smještajne razine u objektima „Depandence“, „Ankin dvor“ i odjel „Kamene kupke“. Time su Toplice Lipik u tim objektima podigle smještajne standarde na razinu hotela s četiri zvjezdice.
Za podizanje standarda usluga zadnjih pet godina uloženo 50 milijuna kuna
„Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Lipik ima 150 godišnju lječilišnu tradiciju kada je izgrađena većina lječilišnih kapaciteta. Zadnjih 40 do 50 godina za razliku od drugih bolnica našeg tipa mi smo bili strogo upućeni na zdravstvenu rehabilitaciju i odvojeni od ugostiteljsko-turističke djelatnosti. Ostali smo među vodećima u liječenju i rehabilitaciji neuroloških bolesti, multiple-skleroze, stanja nakon moždanog udara te ostalih neuroloških stanja.“, rekao je Darko Kelemen, ravnatelj bolnice i dodao kako je u zadnjih pet godina u obnovu objekata bolnice i podizanje standarda usluga uloženo 50 milijuna kuna, od čega je trećinu vlastitih sredstava, a ostalo je pomoć od strane Ministarstva zdravlja, Fonda za zaštitu okoliša i Fonda za razvoj turizma.
„S ova tri objekta, Dependenceom, Ankinim dvorom i sada s Kamenim kupkama smo zapravo stvorili ili značajno podigli naše uvjete, poziciju i šanse na tržištu zdravstvenog turizma na koje smo sve više upućeni. Rezultat ovog našeg poslovanja, Kamene kupke sad, a Dependence i Ankin dvor u prošloj godini, su nas doveli do toga da povećamo broj privatnih gostiju za 14% u odnosu na 2013. godinu.“, naveo je Kelemen rezultate dosadašnjeg poslovanja i ulaganja.
Nove investicije namjeravaju ostvariti kroz europske fondove
„Zadržavanje statusa quo je zapravo nazadovanje. To je stagnacija. Ne možemo kazati sad nam je dobro i super, za pet godina doći ćemo u situaciju zaostajanja za konkurencijom. Specijalne bolnice u Hrvatskoj postaju naša konkurencija bilo za HZZO pacijente, bilo za privatne goste.“, izjavio je Kelemen kako nemaju namjeru stati s ulaganjima u budućnosti.
Priliku za nova ulaganja u podizanje, popravljanje i poboljšanje infrastrukture u Toplicama Lipik Kelemen vidi kroz javno-privatno partnerstvo i iz europskih fondova. No, trenutna zakonska regulativa sprječava specijalnim bolnicama povlačenje sredstava iz europskih fondova.
„Odlučili smo se za stratešku opciju i novi investicijski ciklus koji zasnivamo na postupnoj obnovi lječilišnih i smještajnih kapaciteta. Nazvali smo ga strategija malih koraka. Međutim, to nije ništa novo jer smo to radili i dosad. Možemo samo ići objekt po objekt i tako ćemo i raditi.“, naveo je Kelemen princip za daljnja ulaganja.
Rezultat strategije malih koraka su dva projekta koje su prije dvije godine prijavili u Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo regionalnog razvoja, a koja su trenutno u mirovanju. Prvi projekt je „Centar izvrsnosti za liječenje i rehabilitaciju neuroloških bolesti", a drugi je „Lječilišno-rehabilitacijski centri na području Bjelovarsko-bilogorske županije i Požeško-slavonske županije“.
Toplice Lipik u novom investicijski planu predviđaju kombinaciju sredstava iz europskih fondova, vlastitih sredstava i ostalih sredstava u manjoj mjeri uz podršku banaka.
Sljedeći korak je rekonstrukcija objekta "Fontana"
„Želimo biti ono u čemu smo i dosad bili najbolji i u čemu smo prepoznati. Naglasak stavljamo na zdravstvenu komponentu, na pružanje u prvom redu zdravstveno-rehabilitacijskih usluga osobama zrelije životne dobi koje dolaze u Lipik da poprave zdravstveni status zbog svog neurološkog, reumatskog ili ortopedskog stanja, problema ili tegobe. Nismo orijentirani i nećemo biti orijentirani na priče o spa ili wellnessu. Želimo se baviti ozbiljnom medicinskom rehabilitacijom bili to HZZO pacijenti ili privatni gosti.“, naveo je Kelemen u kojem smjeru će nastaviti djelovati bolnica i dodao kako je prvi korak u održavanju ovakvih visokih standarda rekonstrukcija objekta „Fontana“ u objekt hotelskog tipa s četiri zvjezdice. Time bi riješili 50% investicija, a tu investiciju procijenili su na oko 35 do 40 milijuna kuna za što su naručili idejno rješenje, a do kraja godine bi trebali imati i glavni projekt.
Rekonstrukcija „Fontane“ bi prva trebala biti aplicirana na strukturne fondove Europske Unije ako se steknu uvjeti da specijalne bolnice mogu samostalno kandidirati takve projekte.
„Profiliranje i specijaliziranje Lipika kao lječilišno-rehabilitacijskog centra izvrsnosti prepoznatljivog po stručnosti, kvaliteti usluge, dijagnozama i definiranim zdravstvenim paketima kao što su multipla-skleroza, osteoporoza, osteoartritis, stanja nakon moždanog udara.“, naveo je Kelemen na kraju konačan cilj Toplica Lipik.
Nakon izlaganja za novinare krenulo se u obilazak rekonstruiranog odjela „Kamene kupke“.
© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.