
Poštovani čitatelji, nakon gotovo dva mjeseca, ponovno možete listati stranice novog, ljetnog izdanja Compasa u kojem Vam donosimo pregled svega onoga što se događalo tijekom protekle sezone. Kao što i dolikuje, centralno mjesto društvenog života i ovog su ljeta bili bazeni u Lipiku koji svojim sadržajem i ponudom osim domaćih ljudi privlače sve više posjetitelja iz šire okolice. Sad nam slijedi povratak u stvarnost, ljetu se bliži kraj, a tome nam svjedoče i niže temperature s kojima se susrećemo posljednjih dana. Ovi posljednji trzaji ljeta podsjećaju nas i na dane kad je prije točno trideset godina započela otvorena agresija na Lipik i Pakrac, na 19. kolovoz – datum koji je izmijenio živote mnogih od nas. Dan ranije otet je dr. Šreter, a nakon puna tri desetljeća ni danas u potpunosti ne znamo mnogo o njegovoj smrti. Žalosno je da tijekom tog vremena nije bilo adekvatnih mehanizama kojima bi se otkrila prava istina o njegovoj, ali i o sudbini brojnih drugih nestalih i stradalih osoba.
Uz pregršt zanimljivih događanja koja su se zbivala tijekom srpnja i kolovoza, u ovom novom broju moći ćete čitati o dvije nove lipičke poduzetnice. Također, u feljtonu Pripovijesti iz lipičke i pakračke povijesti donosimo Vam nastavak priče o sokolskim društvima, a u rubrici Zdravi život čitajte zanimljivu temu koja govori o tome kako pušenje može ugroziti seksualni život.
Rujan kuca na vrata, a Lipičani i svi oni koji rado dolaze u naš grad znaju kako je to mjesec manifestacija kojima se obilježava nadolazeći Dan Grada Lipika – blagdan nebeskog zaštitnika sv. Franje Asiškog (4. listopada). Zbog epidemiološke situacije prošle smo godine bili zakinuti za sva ta radosna događanja, međutim, ove bi se godine, ako situacija nastavi biti povoljna, manifestacije ponovno mogle vratiti među nas. Pripreme su u tijeku, a plan svih događanja nalazi se na posljednjoj stranici ovog izdanja.
© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.