Dani preventive 2015.

Demencija nije uobičajena kod starenja ljudi

14.04.2015. 09:56 | 3170 pregleda | Objavio: Antun Ciglenečki | Rubrika: Vijesti

Tijekom druženja uz kavu 13. travnja u kafiću „Bašča“ u Pakracu Palijativni tim „LiPa“ suradnjom s Hrvatskom udrugom za Alzheimerovu bolest iz Zagreba i HGSS Stanicom Požega održao je predavanja „Što je Alzheimerova bolest“ i „Alzheimerova bolest-oboljeli kao izgubljene osobe“. Ovaj Alzheimer caffe i predavanja organizirana su povodom „Dana preventive 2015.“ i u okviru projekta „Gea oprosti“.

Prvo predavanje „Što je Alzheimerova bolest“ održala je doc.dr.sc. Nataša Klepac, specijalistica neurologije iz Zagreba. U svom predavanju istaknula je kako demencija nije uobičajeni dio starenja.

Pročelnik požeške stanice Hrvatske gorske službe spašavanja dr.sc. Dario Švajda iz Požege i licencirani voditelj potraga Zvonimir Miler, spašavatelj iz Pakraca, potom su održali predavanje „Alzheimerova bolest-oboljeli kao izgubljene osobe“. U uvodnom dijelu predavanja s ustrojem, načinima i načelima djelovanja HGSS-a slušatelje je upoznao pročelnik Švajda. Naveo je kako u okviru stanice djeluje osam spašavatelja, 20 pripravnika i 20 suradnika koji pokrivaju područje Požeško-slavonske županije. Na kraju je istaknuo kako značajan udio u potragama za osobama koje su se izgubile čine potrage za osobama sa zdravstvenim tegobama, među njima i s demencijom, te je prepustio nastavak predavanja kolegi spašavatelju Mileru.

Osoba oboljela od Alzheimerove bolesti pronađena je živa u 84% slučajeva ako je potraga završila u prvih 24 sata

Miler je govorio o potragama za nestalim osobama i prikazao „Standardni operativni postupak“ HGSS-a pri potražnim akcijama. Gorskim spašavateljima u takvim akcijama pomažu i druge službe, MUP, MORH, vatrogasci i razne udruge građana, ovisno o pojedinoj akciji. Naveo je podatak kako su 35% od svih akcija spašavanja u 2014. godini bile potražne akcije odnosno bilo je 211 potražnih akcija od 592 akcije spašavanja HGSS-a. Potražne akcije su najsloženije akcije zato jer mora biti uključeno mnogo ljudi i obično su duljeg trajanja. „Ne prestajemo tražiti nestalu osobu sve dok postoje znakovi da se može pronaći.“, rekao je Miler.

U slučajevima potraga za osobama oboljelim od Alzheimerove bolesti vjerojatnost da je osoba bila pronađena živa je 84% ako je pronađena u prvih 24 sata od nestanka, a nakon prvih 24 sata trajanja potrage vjerojatnost da će osoba biti pronađena živa eksponencijalno opada sa svakih sljedećih sat vremena.

Nakon održanih predavanja dr. Goran Sarajlić, predsjednik Palijativnog tima LiPa, pozdravio je sudionike i zahvalio im se na dolasku. Također je naveo dvije banalne situacije s kojima se susreo u svom radu s oboljelima od Alzheimerove bolesti. Ispričao je kako se jedan njegov pacijent nakon što je ušao u trgovački centar više nije mogao snaći unutra i nije znao gdje se nalazi izlaz te kako se jednom dogodilo da je osoba otišla u grad s traktorom, a kući se vratila pješice. Te situacije dočaravaju koliko su osobe oboljele od Alzheimerove bolesti „izgubljene“ i potrebna im je pomoć drugih u zajednici da se pronađu.

© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.