„Prošla godina bila je, blago rečeno loša, točnije rečeno katastrofalna za medare s našeg, a i drugih područja, jer radi obilnih kiša u vrijeme cvatnje bagrema došlo je do situacije u kojoj je nužno bilo šećerom prihranjivati pčelinje zajednice što je nešto što ne pamtim od kad se bavim pčelarstvom, a to su potvrdili i oni koji se pčelarstvom bave puno duže od mene“ moglo se čuti od Roberta Androića, predsjednika Udruge pčelara Pakrac-Lipik na godišnjoj skupštini udruge održanoj u petak 28. veljače u vijećnici kurije Janković u Pakracu.
Podnoseći izvještaj o djelovanju Udruge u 2019. godini Androić je naglasio i da je prijeko potrebna i veća participacija članova u njenom radu. Na to ga je potaknuo slab odaziv medara Udruge za predavanje uzoraka za županijsko ocjenjivanje meda i propao pokušaj organizacije posjeta četirima OPG-ima u Sloveniji koji se bave uzgojem matica, apiterapijom te proizvodnjom peludi, propolisa i matične mliječi; u oba slučaja pozivima se odazvalo samo šest članova, dok devedeset posto članstva za to nije pokazalo interes. Također, dodao je, radi ovako loših godina bilo bi mudro proširiti asortiman proizvoda mimo onih osnovnih kako bi barem tako tome donekle doskočili.
Zabrinutost je u svom izvještaju iznio i povjerenik Martinović, rekavši da je opao broj prijavljenih košnica na njihovom području unazad nekoliko godina, prvenstveno radi troška prijave istih u HPS-ov registar koji je iznosio dvije kune po košnici. To je mnoge potaknulo da prijeđu u svojevrsnu „ilegalu“ sa svim ili dijelom svojih košnica iako tako gube mogućnost gradskih, županijskih i državnih financijskih poticaja koji ove godine sežu od 10 do 25 kuna po košnici. Također to dovodi i do slabije mogućnosti kontrole pčelinje populacije na virusna i nametnička oboljenja što u opasnost dovodi i one koji se ovim poslom bave na propisan način.
S potrebom angažiranijeg pristupa toj problematici složili su se i predstavnici pčelarskih udruga iz Novske, Kutine, Daruvara, Požege i Voćina koji su obraćajući se skupštini podijelili i svoja iskustva i programe kojima ih njihovi gradovi financijski potpomažu u nabavi prijeko potrebnih i neizostavnih materijala koje koriste u pčelarstvu.
Redovne aktivnosti Udruge u protekloj godini sastojale su se od posjeta sajmu u Gudovcu, nabavu ambalaže u vrijeme vrcanja, nabave lijekova protiv varoe, organizacije 10. Županijskog ocjenjivanja meda s Udrugom pčelara Zlatna dolina, nabave voska za satne osnove, pogača za prihranu pčela te prisutnosti na svim važnim događanjima i sajmovima koji su se održavali u Pakracu i Lipiku.
Prošlogodišnji prihodi iznosili su 27.331 kunu, rashodi 32.289, a negativna razlika od 4.958 rezultat je kasnije uplate sredstava od strane Grada Lipika koja su sjela tek u siječnju ove godine.
Uz redovne aktivnosti koje poduzimaju svake godine, ovogodišnji plan rada uključivat će i edukacije kroz predavanja i izlete, izrade katastra paša te nastavak upisa pčelinjaka na ovom području (posebno ljudi koji nisu članovi) te po prvi put ove godine, s ciljem smanjivanja troškova, organiziranog slanja meda na analizu te iskorištavanja mjere iz nacionalnog pčelarskog programa „Kontrola kvalitete meda“. Djelovanje udruge financirat će se kroz članarine, sredstvima gradova Pakraca i Lipika ( sufinanciranje projekta koji bude odabran) te sredstvima županije Požeško-slavonske (sufinanciranje županijskog ocjenjivanja meda).
© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.