"A fool and his money are soon parted" ili u slobodnom prijevodu "Luda se od svog novca brzo rastaje" stara je engleska poslovica koja je u današnje vrijeme jednako aktualna kao i prije više od 450 godina kada je prvi put skovana.
Temelj svakog civiliziranog društva je skup moralnih vrijednosti i zakona koje su životni kompas velikoj većini jedinki koje sačinjavaju to društvo, ali kako se kaže da u svakom žitu ima i kukolja tako i svako društvo ima manjinu onih kojima moralni i svjetovni zakoni nisu ni misao vodilja ni ograničenje. Taj društveni talog gnuša se "poštenog rada" i do za život neophodnog novca dolazi na "alternativne načine" tj. prijevarom na štetu onih dovoljno nesmotrenih da povjeruju njihovim slatkorječivim ponudama.
Danas, kad je radi digitalnih platformi poput facebooka ili internetskih oglasnika uspostaviti kontakt među ljudima i prodati nešto lakše nego ikada, lakše je postalo i prevarantima putem njih obmanuti ljude i odvojiti ih od njihovog novca. Velika je vjerojatnost da ste i Vi koji čitate ove retke bili metom takvih prevaranata, vjerojatno je da ste primili nekakvu neželjenu elektronsku poštu u kojoj ste obaviješteni da ste nešto naslijedili, dobili na lutriji, ili osvojili nekakvu nagradu i da su sva ta blaga Vaša ako samo pošaljete nekakav novac za "sređivanje papirologije" ili nešto slično tome. Ili Vam se možda dogodilo da ste na nekoj od društvenih mreža (najčešće se radi o facebook-u) sudjelovali u nagradnoj igri, pa da se od Vas tražilo da pošaljete fotografiju vaše osobne iskaznice kako biste dobili nagradu koja nikada nije stigla? Možda ste dobili poziv u kojem se pozivatelj predstavio kao djelatnik banke ili policijski službenik i tražio podatke poput broja računa i PIN-a, ili rekao da će netko doći po karticu i PIN kako bi to pomoglo u "tekućoj istrazi"? Možda ste preko interneta kupili nešto što vam nikada nije stiglo jer je stranica na kojoj ste to kupili izgledala toliko stvarno i autentično da niste shvatili da je stvarna koliko i pošten političar?
Ovo su samo neki od mnogih načina na koji prevaranti pokušavaju, i nerijetko uspijevaju doći do vašeg novca i osobnih podataka. Svi oni dovoljno povodljivi i nesmotreni su u gore navedenim slučajevima ostali ili bez novca ili bez bankovnih kartica ili identiteta.
Prijevare se događaju svuda pa i u našem gradu o čemu svjedoči izvještaj PU Požeško-slavonske o prošlotjednoj prijavi prijevare od strane 40-godišnjakinje s područja Lipika koja je „nepoznatoj osobi na račun uplatila iznos veći od sedam tisuća kuna na ime troškova dostave paketa s većim novčanim iznosom, dok paket do današnjeg dana nije dobila te se smatra prevarenom. Slijedi daljnje kriminalističko istraživanje i podnošenje kaznene prijave zbog kaznenog djela „Prijevara“.
Od PU Požeške saznajemo i da su primili nekoliko prijava građana koji su nedavno "putem društvene mreže "Facebook", sudjelovali u nagradnoj igri te su organizatori "nagradne igre" tražili da im građani pošalju fotografije svojih osobnih iskaznica s prednje i stražnje strane". Kao u gore navedenom slučaju kada im se nije isporučila nagrada, a svaki kontakt s organizatorima „nagradne igre“ prestao shvatili su da bi se moglo raditi o nekoj vrsti prijevare i odlučili to prijaviti policiji.
Iz PU Požeške građanima poručuju da s „obzirom na napredak tehnologije i mogućnosti raznih oblika komunikacije putem interneta, prijevare putem interneta postaju sve raznovrsnije. Upozoravamo građane da ne nasjedaju na razne "nagradne igre" na društvenim mrežama, a ukoliko smatraju da se radi o prijevari ili nekom drugom protupravnom ponašanju, događaj prijave policiji na broj 192."
U današnje vrijeme sveprisutne informatizacije najbolja obrana su informacije koje su vam dostupne u tren oka preko svake internetske tražilice bilo na računalu ili mobitelu, a znati na koje sve načine možete biti prevareni samo vas može bolje pripremiti da prepoznate potencijalne prevarante ili pomognete nekome tko prijetnju nije prepoznao. Da ne spominjemo kako su vam na internetskim forumima i komentarima dostupna i tuđa iskustva koja lako možete pronaći ukoliko "proguglate" nešto što vam se čini sumnjivo ili predobro da bi bilo istinito.
© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.