Održano stručno predavanje o povijesti razvoja perivoja i lječilišta u Lipiku
U sklopu Europske godine kulturne baštine 2018., a na poziv Ministarstva kulture Republike Francuske prvi put je Republika Hrvatska zajedno s ostalim europskim zemljama sudjelovala u manifestaciji Susret u vrtovima 2018. koja ujedinjuje više od 3000 vrtova diljem Europe pod sloganom Europa vrtova.
Tako je danas Danela Vujanić, viša stručna savjetnica za nepokretna kulturna dobra pri Konzervatorskom odjelu u Požegi, na paviljonu Izvor održala stručnu prezentaciju o povijesti razvoja perivoja i lječilišta u Lipiku. Osim u Lipiku, na području Republike Hrvatske su održana još tri takva predavanja – u Opatiji, Sisku i Zaprešiću.
Piše:
Matija Kulhavi
Na današnjem se susretu okupilo desetak sudionika, uključujući predstavnike Ministarstva kulture Republike Hrvatske i predstavnike Toplica Lipik predvođene ravnateljem Darkom Kelemenom, kao i tajnika TZ Grada Lipika Hrvoja Kovačića te Berislava Schejbala, arheologa i profesora povijesti.
Prije početka samog predavanja, okupljenima se obratio pročelnik Konzervatorskog odjela u Požegi Žarko Španiček koji je prisutne upoznao sa samom manifestacijom Susret u vrtovima 2018., a zatim je Danela Vujanić započela s izlaganjem o povijesti razvoja perivoja i lječilišta u Lipiku napomenuvši kako se naselje Lipik razvilo oko termomineralnih izvora koji su poznati još iz rimskog doba te pri tome istaknula kako su razvoju i uređenju lipičkih toplica značajno pridonijeli grofovi Jankovići, vlasnici ovog imanja punih stotinu godina.
Sudionici današnjeg skupa su mogli naučiti da je prvo poznato mjerenje temperature vode izvedeno davne 1782. godine kad su već postojale Opća, Grofova, Gospojina i Episkopska kupelj, a na raskrižju tadašnjih putova godine 1830. sagrađena je kupelj Quella. Prvu kvantitativnu analizu vode proveo je 1839. bečki ljekarnik i kemičar D. Wagner, kad je započelo i uređenje parka uz kupališne zgrade. Vukovarski plemić i trgovac drvom Antun Knoll iz Vukovara postao je godine 1867. vlasnik izvora te započeo cjelovito uređivati toplice. Inženjer Zsigmondy 1869. izveo je bušenje arteškog bunara do dubine od 234 metra, na kojoj se nalazi pitka mineralna voda temperature 64 ⁰C, uz koji je podignut paviljon Izvor s vodom za piće. Blatne i Kamene kupke izgrađene su 1870., a hotel Garni (Kurhotel) i Dependence 1872. godine. Lipičke toplice su već potkraj 19. stoljeća postale glasovito europsko lječilište, a 1885. prešle su u vlasništvo peštanskih liječnika Deutscha i Schwimera, koji su nastavili njihovo uređenje te izgradili Rimske i Mramorne kupke i adaptirali postojeće. Proširili su lječilište i 1893.-1894. sagradili Kursalon, kao i druge kupališne zgrade te kreirali reprezentativni perivoj.
"Urbanistički ansambl kupališnih zgrada formira prostor unutar kojega je oblikovan neobarokni perivoj, a perivoj južno od Kursalona oblikovan je u pejzažno romantičnom stilu, koji je krajem 19. stoljeća na izložbi u Budimpešti dobio posebno priznanje te je proglašen najbolje uređenim lječilišnim perivojem u Austro-Ugarskoj Monarhiji", rekla je Danela Vujanić.
Pri samom kraju svojeg izlaganja, ona je kazala kako se svi zahvati na perivoju trebaju temeljiti na očuvanju i rehabilitaciji karaktera i doživljaja neobaroknog, odnosno romantičarskog, perivoja s kraja 19. i početka 20. stoljeća.