Park lipičkih obitelji, novi je interesantan projekt koji je predstavio gradonačelnik Lipika Vinko Kasana na redovitom sastanku Mjesnog odbora Lipik koji je održan 29. ožujka u zgradi Gradske uprave, a na kojem su članovi Mjesnog odbora raspravljali o onome što se napravilo te što se još treba napraviti u Lipiku.
Park lipičkih obitelji nalazi se nadomak jezera Raminac te se prostire na tri hektara, od postojećeg parkirališta kod nekadašnje lovačke kuće uz tvornicu Studenac sve do jezera te se uklapa u projekt Rekreacijskog područja Raminac koji se planira izvoditi u fazama na gotovo 90 hektara površine.
Park je osmišljen u formi granajućeg stabla gdje se iz linija staza i ostalih sadržaja mogu iščitati zaobljene forme grana i listova, stoji u opisu rješenja, a kako je rekao gradonačelnik Kasana ideja je da svako drvo ima svoj broj i vrstu te bi se točno znalo gdje se što sadi. Sadilo bi se više vrsta, ali na način, da bi uputili poziv lipičkim obiteljima, da zasade stablo, a oni bi po rasporedu, vrsti i cijeni odabrali koje žele posaditi i gdje i tako bi rastao park, objasnio je gradonačelnik ideju te kako bi se također ostavilo mjesta za stabla prijateljstva s gostima iz gradova prijatelja.
Ovaj projekt u sebi ima i brojna popratna rješenja, od rekreacijske zone, labirinta, osjetilne staze, zip line, multimedijalnog dijela, zbog konfiguracije terena predviđeno je navodnjavanje, a zbog rješenja koje je još poslano na doradu nećemo ga ovdje detaljnije predstavljati. Gradonačelnik je rekao i kako se radi o projektu koji nije toliko skup, zbog načina izvođenja u suradnji s građanima te ne prevelikih građevinskih radova, tako da ako se i ne pronađu sredstva na natječajima radit će se iz gradskog proračuna.
Pitanje i povod za predstavljanje ovog projekta bila je inače inicijativa Mjesnog odbora da se dovede struja i voda do sjenica na rekreaciji kod Raminca no to će zbog ovog projekta još neko vrijeme pričekati.
Na početku sastanka predsjednik Mjesnog odbora Lipik Bore Tutić izvijestio je o radovima što se napravilo u proteklom razdoblju, a da je inicijativa potekla od strane Mjesnog odbora. Većinom su to radovi iz domene komunalne infrastrukture. Postavljena su tako svjetla više Osnovne škole u Ulici Nikole Tesle, svjetla iza zgrada u Vukovarskoj aveniji, rasvjetna tijela kod Vatrogasnog doma, odrađena je sadnja lipa na gradskom groblju, postavljena signalizacija u Ulici Alojzije Stepnica, Ulici Nikole Tesle, prema Klisi, postavljene oglasne ploče za osmrtnice, nasipana cesta Ulice Ivana Meštrovića, postavljeno više koševa za smeće, a značajni radovi odrađeni su i na postavljanju dječjeg igrališta u Ulici Stjepana Radića gdje se očekuje uskoro završetak radova. Uz sadnju drveća, postavljanje klupe, sadnju trave, golova, ograde, ulazi, za završetak je potrebno još malo truda i volje tako da će Grad Lipik osigurati boju, a članovi Mjesnog odbora sami će napraviti akciju i pobojati ogradu.
U popisu je i niz aktivnosti iz plana Mjesnog odbora za 2017. po kojima je pošao direktor Lipkoma Marijan Strganac. Dio radova je započet, dio je na čekanju, ipak smo još u prvom kvartalu, a dio zbog logističkog pristupa uređenja grada i radova koji prethode pričekat će još neko vrijeme. Primjerice, zbog radova na obnovi zgrada u Vukovarskoj aveniji pa i projekta uređenja za cjelokupno područje, postavljanje ležećih policaja u toj ulici još će pričekati iako su ponude za postavljanje stigle. Na gradskom groblju očekuje nas i potpuno uređenje mrtvačnice, okolnog prostora te parkirališta, za što postoji i projektna dokumentacija te će se taj projekt kao i spoj nogostupa prema Frankopanskoj financirati iz sredstava LAG-a Zeleni trokut. Nogostup u Ulici Stjepana Radića ima također spremnu projektnu dokumentaciju. Za desetak dana postavit će se i pametna klupa u Lipiku.
Prema informacijama koje je dao gradonačelnik most prema lipičkim vinogradima za koje su zadužene Hrvatske ceste Slavonski Brod nalazi se u fazi javne nabave te se prikupljaju ponude za izvođače. Ako ne bude bilo žalbi kroz mjesec i pol krenut će radovi, rekao je gradonačelnik, a usput je izvijestio i o Vili Zinke kako je završen natječaj i rok žalbe te poslije Uskrsa kreće građenje objekta koji će se graditi u fazama.
S obzirom na to kako Lipiku predstoji izvođenje projekta aglomeracija više vremena je posvećeno prometnoj problematici budući će nakon njenog izvođenja biti prilika napraviti rekonstrukciju prometnica. Tako je gradonačelnik rekao kako je u fazi projektiranja državna cesta D47 koja prolazi duž Lipika, od benzinske pumpe do kružnog toga u Dobrovcu, koja će se dijelom proširivati, nivelirati, a postoji prijedlog koji bi se mogao uvažiti od strane mjerodavnih stručnjaka da se zbog usporenja prometa napravi i kružni tok kod Hrvatske mladeži i Frankopanske. Također, bit će potrebno razmaknuti autobusna stajališta, zbog preglednosti i novih zakonskih odredbi. Ovom projektu tempo diktira aglomeracija za koju postoji najava kako kreće krajem godine .
U četverogodišnjem izvješću koje je podnio gradonačelnik stoji kako su stanovnici Lipika od 2013-2016. na ime komunalne naknade uplatili oko 4,6 milijuna kuna, a Grad Lipik je namjenski sredstva iz tog prihoda potrošio 1,7 milijuna kuna što dovodi do plusa po toj osnovi od 2,8 milijuna kuna.
Na kapitalna ulaganja Grad Lipik uložio je protekle četiri godine 10,2 milijuna kuna, a u taj trošak ulaze primjerice radovi u Poduzetničkoj zoni II, dogradnja dječjeg vrtića Kockica, uređenje južnog ulaza u Lipik, energetska obnova javne rasvjete, reciklažno dvorište i niz drugih projekta. Udruge s područja Lipika u četverogodišnjem razdoblju povukle su oko 2,6 milijuna kuna što nas ukupno dovodi do sume od 15,1 milijun kuna koje je Grad Lipik uložio u središnje gradsko naselje.
© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.