DAN BRANITELJA LIPIKA I 25. OBLJETNICA OSLOBOĐENJA

Svečano uz otkrivanje spomenika poginulima obilježen Dan branitelja Lipika

03.12.2016. 17:00 | 4843 pregleda | Objavio: Marko Barčan | Rubrika: Vijesti

Svečano, na državnički najvišoj razini 3. prosinca obilježen je Dan branitelja Lipika i 25. godišnjica oslobođenja grada od srbočetničke agresije koja je na pročelju svake kuće i zgrade u Lipiku ostavila trag, uništila sve što se uništiti moglo te porezala svaku ljudsku sudbinu koje se uspjela dotaknuti, a treba li uopće spomenuti da nitko do dana današnjeg za to nije odgovarao!?

Tomo Medved i Željko Mance otkrivaju spomenik

U najsvečanijem trenutku programa otkriven je spomenik poginulim braniteljima Lipika 1991. godine, spomen ploča dimenzije 2x2 metra gdje su na masivnim mramornim kockama upisana imena 38-orice branitelja iz Lipika i okolice te drugih gradova Hrvatske koji su ugradili svoje živote u obranu i slobodu Lipika i Hrvatske.
Djelo je to Klesarstva Antun Lucić iz Svete Nedjelje koje je između ostalog zaslužno za izgradnju nadgrobnih spomenika dr. Franji Tuđmanu i kardinalu Alojziju Stepincu, a u Lipiku su poznati po radu unutrašnjosti župne crkve. Reljefno poslagane kocke koje tvore hrvatski grb autorski je rad Krunoslava Lucića. Spomen ploču svečano su otkrili brigadni general Tomo Medved, ministar branitelja i Željko Mance, dijete poginulog hrvatskog branitelja Zdravka Mancea, jednog od zapovjednika obrane Lipika. Velečasni Jozo Zorić uz molitvu je posvetio spomenik nakon čega su se svi poklonili žrtvi Lipika, zaplakale su majke, rodbina i suborci nad impozantnim spomen obilježjem.

Posjetili su danas Lipik branitelji iz raznih dijelova Hrvatske, pripadnici ratnih postrojbi iz Zagreba, Varaždina, Čakovca, Bjelovara, Kneginca, Primorsko-goranske županije, izuzetna posjećenost možemo slobodno reći nikad viša i dostojna ove visoke obljetnice. Od visokih uzvanika, kao izaslanik premijera Andreja Plenkovića, nazočan je bio ministar branitelja Tomo Medved te general Marinko Krešić, izaslanik Predsjednice Republike Hrvatske, uz brojne druge uvažene goste, predstavnike jedinica regionalnih i lokalnih samouprava, ustanova i udruga i ne zaboravimo obitelji poginulih branitelja.

Branitelji pozvani na zajedništvo

- Vi ste ovdje u Lipiku obranili svoj dom, svoj ponos i našu Domovinu s našim Lipikom 1991. godine kada je bilo najteže, rekao je general Marinko Krešić te prenio pozdrave i riječi zajedništva i mira predsjednice Kolinde Grabar Kitarović. Najviše ga se dojmila rečenica upisana na spomen obilježju na groblju koja kaže "Bili smo prvi kada je trebalo".

- Temelj suverene i samostalne Republike Hrvatske su hrvatski branitelji i Domovinski rat i to je istina i na tim temeljima ćemo izgraditi ovu zemlju da ona bude onakva kakvu su ju sanjali naši preci i zamišljali naši pognuli hrvatski branitelji, rekao je ministar branitelja Tomo Medved, dodavši kako je činjenica da odnos prema hrvatskim braniteljima nije bio odgovarajući no pozvao je sve zajedno da stvorimo odnos društva prema braniteljima i Domovinskom ratu onakav kakav treba biti. - Budimo ponosni na ono što smo stvorili, mi smo pobjednici u Domovinskom ratu i tako se ponašajmo, zaključio je ministar Medved te zahvalio svim hrvatskim braniteljima na snazi i ljubavi prema Domovini.

Gradonačelnik Lipika Vinko Kasana rekao je kako se "6. prosinca prije 25 godina dogodilo nešto vrlo važno, slomilo se zlo koje je haralo Hrvatskom, koje je htjelo sve Hrvate porobiti i uništiti da se više nikad ne spomene ni ime ni slovo H. Naši dečki su toga bili svjesni iako nespremni tih jesenskih dana 1991. godine uzeli su oružje i zaista je pobijedilo srce." te dodaje kako je završilo tužno što se tiče poginulih, kako je bilo krvavo, no ipak na sreću svih nas završilo je pobjedom u Domovinskom ratu te da s ponosom možemo danas biti ovdje. Gradonačelnik je istaknuo projekt Doma hrvatskih veterana koji je i velik gospodarski projekt za Lipik pred otvorenjem u suradnji s Ministarstvom branitelja, obnovu zgrada te ukupno 980 milijuna kuna spremnih projekata koji su naša misija i borba zbog onih koji su dali svoj život i koji su se borili za Hrvatsku da osiguramo radna mjesta i život našim građanima.   

U Lipiku se branila Hrvatska

U ime Udruge branitelja Lipika 1991. godine obratila se Mirjana Cahun koja je rekla kako je obranom Lipika koji je prvi oslobođeni grad propao plan Velike Srbije i Krajine te kako se tu branila Hrvatska. "Hrvatski branitelji danas traže samo poštovanje i dostojanstvo koje im pripada i nadam se kako ćemo imati snage boriti se sa svim problemima kroz koje prolazimo", rekla je Cahun i dodala kako se prošlost nažalost ne može promijeniti no budućnost se zajedno gradi i branitelji su dio nje. "Prošlo je 25 godina i Lipik se još oporavlja od ratnih razaranja i poratnog raseljavanja, ali vjerujemo da ćemo ga vidjeti i vratiti kakvog smo ga pamtili prije 1991. godine", rekla je Mirjana Cahun.  

Prisutnima se također obratio zamjenik župana Međimurske županije Zoran Vidović koji je rekao kako žrtvu ne smijemo zaboraviti, no kako se moramo okrenuti budućnosti. Spomenuo je i velik doprinos Međimuraca u Domovinskom ratu u Zapadnoj Slavoniji, pogotovo u Lipiku kao prvom oslobođenom gradu. Uz geslo međimurskih branitelja "Zajedno u ratu, zajedno u miru" te dobre suradnje Međimurske županije, posebno Grada Čakovca s Lipikom vjeruje kako će ova dva grada u skoroj budućnosti postati gradovi prijatelji.

Zamjenik Požeško-slavonskog župana Ferdinand Troha rekao je kako je ovdje stvarana hrvatska povijest, kako je velika bila cijena slobode, no kako ponosno stojimo na ovom mjestu gdje smo svjedočili ljubav prema Domovini i prema svom kraju.
- Vi ste momci ispod Psunja gore, tu gdje majka rađa sokolove, u stihu je završio zamjenik župana Troha čestitavši 25. obljetnicu oslobođenja.  

Nagrađeni najbolji učenički radovi i zaslužni pojedinci

Iako današnje generacije lipičke djece i mladih srećom nisu proživljavale ratne strahote, o Domovinskom ratu uči se u školi, a jedan or projekata je i "Moj Lipik u Domovinskom ratu" gdje su učenici Osnovne škole Lipik imali priliku kreativno se izraziti kroz pisanje pjesama. Tri nagrađene pjesme imali smo prilike čuti, a ove godine najbolje stihove zapisala je Gabriela Grgić, drugo mjesto pripalo je Antoniu Stragi, a treće mjesto osvojila je Tia Lneniček.

U povodu Dana branitelja Lipika, Udruga branitelja Lipika 1991. godine svake godine odaje priznanje i zahvalu zaslužnim pojedincima koji su tijekom Domovinskog rata pomagali lipičke branitelje i stanovnike ovog grada. Ratni i poratni humanitarci su Vinko Širac, Stjepan Horvat i Ivan Demartini, a zahvale su uručili predsjednik Udruge branitelja Lipika 1991. godine Josip Straga i gradonačelnik Lipika Vinko Kasana. U glazbenom dijelu svečanost je pjesmom obilježio Gradski pjevački zbor Lipik skladbom Moja Hrvatska te Gradski puhački orkestar Lipik skladbom Živjela Hrvatska.

Svetom misom i polaganjem vijenaca odana počast poginulima

Svečanost obilježavanje Dana branitelja Lipika započela je polaganjem vijenaca na spomen obilježju u Dobrovcu, mimohodom branitelja ulicama Lipika do spomen obilježja na gradskom groblju uz glazbenu pratnju Gradskog puhačkog orkestra Lipik te sv. Misom za sve poginule branitelje koju je služio velečasni Tomislav Pavlović, župnik u Lipovljanima. Polaganjem vijenaca i paljenjem lampiona uz molitvu počast su odali general Marinko Krešić kao izaslanik Predsjednice; brigadni general Tomo Medved, izaslanik Premijera i ministar branitelja; delegacija Međimurske županije predvođena zamjenikom župana Zoranom Vidovićem, Zvonimirom Koširom, zapovjednikom 1. satnije 56. samostalne bojne i Stjepanom Horvatom, predsjednikom Udruge dragovoljaca i veterana Međimurske županije; delegacija Požeško-slavonske županije predvođena zamjenikom župana Ferdinandom Trohom; Udruga pripadnika 104. brigade Varaždin predvođena 1. dopredsjednikom Marijanom Huzjakom; Udruga ratnih veterana 54. samostalne bojne Čakovec predvođena predsjednikom Mladenom Magdalenićem; Željko Paun, predsjednik Odbora hrvatskih branitelja Grada Bjelovara; Ratni zapovjednici 3. bojne 117. brigade Križevci, bojnik Božo Lazar i satnik Željko Jalžabetić Ciko i pročelnik Grada Križevaca Mladen Tenodi; Udruga veterana i dragovoljaca Donji Kneginec; Udruga branitelja Dragovoljaca Domovinskog rata Primorsko-goranske županije; Specijalna jedinica MUP-a Zagreb; delegacije Udruge antifašističkih boraca i antifašista Pakrac-Lipik; zamjenik gradonačelnika Novske Vedran Mihaljević, predstavnici Grada Pakraca i Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Pakrac-Lipik predvođeni gradonačelnicom Pakraca Anamarijom Blažević te na kraju i predstavnici Grada Lipika i Udruge branitelja Lipika 1991. godine predvođeni gradonačelnikom Lipika Vinkom Kasanom i predsjednikom Udruge Josipom Stragom.

Fotogalerija Središnjeg programa obilježavanja Dana branitelja Lipika i 25. obljetnice oslobođenja grada

© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.