U jeku uskrsnih blagdana, dok gradovi traže načine kako simbolično i toplo obilježiti najveći kršćanski blagdan, Lipik se i ove godine može pohvaliti nečim autentičnim – ručno oslikanom uskrsnom pisanicom koja nosi potpis Josipa Bepija Strage, lokalnog slikara amatera, Lipičanima od ranije poznatog po vještim potezima kista. Od četvrtka je izložena ispred ulaza u gradski Turistički ured.
Na uskrsnom jajetu, visokom po prilici nešto više od metra, Bepi je slikarskom tehnikom prikazao pejzaž kroz četiri godišnja doba. Preciznije, spretno je oslikao planinski krajolik s borovom šumom, rijekom te obrisima planina u pozadini. Riječ je o motivu koji možda ne nosi snažnu simboliku Uskrsa u klasičnom smislu, već se oslanja na univerzalnu poruku smirenja, sklada i povratka prirodi – onome što u užurbanom svijetu često nedostaje.
"Motiv je inspiriran sličnima koje sam primijetio na proputovanju kroz Zagorje. Zapravo, ova je pisanica u jednu ruku predstavljala i moj osobni izazov i priliku da se uvjerim mogu li kvalitetno oslikati zakrivljenu površinu. I tako, kad nešto zamislim samo uzmem kist i pustim da ide. Bitno je imati mir i koncentraciju", govori Straga dok pokazuje detalje – pažljivo osjenčane konture, nježne prijelaze boja na nebu i refleksije u vodi.
Dvadesetak sati rada…
Slika je izrađena akrilnim bojama, tehnikom koju koristi i inače u svom radu. Za nju mu je trebalo, kako tvrdi, dvadesetak sati raspoređenih u nekoliko dana.
"Bilo je puno posla na kitanju i pripremi same površine, budući da je riječ o već upotrebljavanom predlošku. Radim polako i nikad na silu. Svaka žurba se vidi, a ja ne volim raditi stvari napola", objašnjava Bepi.
S takvim pristupom složio se i Hrvoje Kovačić, voditelj Turističkog ureda grada Lipika, koji ističe kako ovakvi autorski doprinosi čine razliku u identitetu grada:
"Ranije smo dogovorili suradnju, a gospodin Straga godinama doprinosi raznim inicijativama, često bez pompe i najave. Upravo takav rad, tih, ali sadržajan, ostavlja dojam koji traje dulje od blagdana. Hvala mu što se prihvatio ovog posla i preporučujemo sa za suradnju u narednom razdoblju."
Kovačić dodaje i kako građani polako prepoznaju ovakve inicijative: "Primjećujemo pozitivne reakcije, ljudi vole kada nešto nije „iz kataloga“, kad osjete da je osobno i rađeno s pažnjom. A upravo to čini razliku između ukrasa i djela", zaključio je Kovačić.
U konačnici, našem Bepiju ova pisanica predstavlja još jedan rad u nizu i novu potvrdu vlastitih vrijednosti, dok je Lipiku i njegovim stanovnicima podsjetnik da umjetnost može živjeti i u svakodnevici – ako joj damo prostora.
© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.