Projekt "Sustav odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda naselja Poljana i Sustav odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda naselja Badljevina", koji provodi nekadašnja vodnokomunalna tvrtka Vode Lipik, a danas podružnica Tekije, ključan je za unaprjeđenje komunalne infrastrukture u Poljani. Ukupna vrijednost projekta iznosi 4.172.929,50 eura, a sufinancira se sredstvima Europske unije iz Mehanizma za oporavak i otpornost u iznosu od 2.670.674,89 eura (80%), dok ostatak osiguravaju Hrvatske vode (333.834,36 eura), Grad Lipik (95.643,54 eura) i Grad Pakrac (238.190,81 eura).
U Poljani je već ranije izgrađeno 8.916,11 metara gravitacijskog i 143,17 metara tlačnog sustava odvodnje te crpna stanica, a sada se nastavlja s izgradnjom uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. Uređaj će biti smješten u južnom dijelu naselja, kapaciteta 1300 ekvivalent stanovnika, te će osim Poljane pokrivati i dio Antunovca.
Predsjednik Mjesnog odbora Poljana Vlado Stakor istaknuo je da su radovi započeli krajem prosinca prošle godine izgradnjom pristupne ceste duge oko 300 metara, nakon čega su nastavljeni iskopi za izgradnju pročistača. Radove izvodi tvrtka Niskogradnja d.o.o. Soljani, podizvođač tvrtke HIS d.o.o., s kojom je u ožujku 2024. sklopljen ugovor o izvođenju radova.
"Radovi zasad imaju tendenciju napredovanja i nadam se da će rokovi, barem približno, biti ispoštovani, jer rok njihova završetka bi trebao biti u šestom mjesecu ove godine. Radovi kasne s početkom, tako da će vjerojatno doći do probijanja roka, ali nadam se ne prevelikog", rekao je Stakor prilikom obilaska radova.
S njim smo obišli gradilište i uvjerili se u napredak radova, koji će Poljani donijeti značajno poboljšanje komunalne infrastrukture i zaštitu okoliša.
Gradonačelnik Lipika Vinko Kasana ovom je prigodom naglasio kako završetak kanalizacijskog sustava u Poljani predstavlja ostvarenje dugogodišnjih nastojanja i potreba lokalnog stanovništva. Istaknuo je da se ovaj važan infrastrukturni projekt realizira zahvaljujući sredstvima Europske unije i podršci hrvatske Vlade. Također, izrazio je optimizam da će radovi teći prema planu te se nada da će završetak biti u predviđenim rokovima, čime će Poljana dobiti kvalitetniji i moderniji sustav odvodnje.
© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.