MAJA DOLIĆ: OD TRGOVKINJE DO PODUZETNICE

Još se privikavam na istinu da manje radim, a više zaradim

10.02.2025. 09:51 | 3653 pregleda | Objavio: Dinko Kliček | Rubrika: Vijesti

Mnogi među nama imaju zanimljive poslovne ideje, no često nam nedostaje kapital za realizaciju. Drugima pak manjka znanja kako započeti vlastito poslovanje, dok treći jednostavno nemaju hrabrosti učiniti taj ključni korak i postati vlastiti gazda.

O izazovima i iskustvima pokretanja vlastitog posla u ovom broju Compasa, razgovaramo s Majom Dolić, vlasnicom obrta za čišćenje „Cinderella Cleaning“ iz Dobrovca, otvorenog prošle godine.
Premda je po struci frizerka, u frizerskom je salonu radila samo kratko. Maja je dosadašnji radni vijek provela većinom u trgovačkoj branši, gdje je punih deset godina radila kao prodavačica ili blagajnica u dućanima na području Lipika. Napokon, prije šest mjeseci odlučila je okrenuti život naglavačke i potpuno promijeniti svoj profesionalni put, pokrenuvši vlastiti obrt za čišćenje prostora – posao posve drugačiji od svakodnevne rutine kojom je godinama bila okovana.
Novo Majino zanimanje obuhvaća čišćenje privatnih i poslovnih objekata i stambenih zgrada. Nude se i dubinska čišćenja automobila, tapaciranog namještaja, madraca i tepiha te vanjska čišćenja fasade, dvorišnih kocki, balkona, terasa, tendi i slično.
Iako je, naravno, bilo i skeptika u pogledu njezinog svježeg poslovnog poteza, Maja ne krije zadovoljstvo životnom prekretnicom.

Čišćenje zatvorenih i otvorenih prostora

"Ideja nije od jučer, samo je trebalo vremena da sazrije. Inspiraciju sam pronašla u pričama onih koji su se usudili riskirati i krenuti raznim stazama poduzetništva. Odlučila sam se za ovu vrste usluge koja je, smatram, potrebna mnogima", objašnjava i dodaje da joj u poslu, zasad onoliko koliko mogu i žele, pomažu kćerke Mia (17) i Ena (13) te njezin životni suputnik Lipičanin Antonio Zanetti s kćerkom Elenom (16).
Ističe kako je za pokretanje posla iskoristila potporu za samozapošljavanja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje u visini od 7.000 eura koje je utrošila za opremanje, odnosno nabavku dva profesionalna usisavača i tlačne perilice s čime je zapravo i krenula. Dodaje i korištenje poduzetničke subvencije Grada Lipika od koje su kompletirali opremu za održavanje dvorišta i zelenih površina pa posao uskoro proširuju na teleskopsko čišćenje fasada, staklenih površina i tlačno čišćenje dvorišnih kocki.
„Na našem području djeluje slična tvrtka iz Pakraca s višegodišnjim iskustvom, koja je većinom usmjerena na čišćenje višestambenih objekata. Tu je i tvrtka iz Slavonskog Broda koja obavlja uglavnom čišćenje velikih hala ili prostora poput onih u vlasništvu Lipik Glasa ili Toplica Lipik. Međutim, to su tvrtke s većim kapacitetima i brojem zaposlenih, dok smo mi tek na početku i orijentirani smo na manje poslovne opsege, njima možda manje zanimljive“, navodi vlasnica dobrovačkog servisa.
Poslovni horizont „Cinderella Cleaning“ servisa stoga obuhvaća kućanstava i stambene prostore, ali i manje gospodarske objekte pa u reference svrstavaju poslove čišćenja i održavanja planinarskog doma na Omanovcu, Lipičke razvojne i turističke agencije Lira, ICES-a ili ZivTice.
„U ovom poslu je velika prednost fleksibilno radno vrijeme čime se može izaći u susret strankama. Poslovi čišćenja ureda, recimo, obavljaju se poslijepodne ili u rano jutro pa nekad treba ustati i u 3 sata ujutro. Stambene zgrade čistimo utorkom, dok su ostali dani posvećeni kućanstvima i ostalim uslugama“, priča Maja i otkriva da dugoročnih poslova zagarantiranih ugovorom zasad nema, osim onog s Komunalcem – upraviteljem zgrada na našem području, sklopljenim za čišćenje nekoliko ulaza.

Kemijska čišćenja su vrlo tražena – i to s razlogom!

Kao vrlo traženom uslugom iz svoje ponude označava kemijsko čišćenje kutnih garnitura te unutrašnjosti automobila. Izvjesni autentični video-uradak, postavljen na njihovoj Facebook stranici, svjedoči o jednoj takvoj akciji čišćenja s vjerno prikazanim nečistoćama iza jedne naoko čiste sjedeće garniture.
„Da ljudi samo znaju što se sve izvuče jednim kemijskim tretmanom, prali bi garniture dvaput mjesečno. Isto je i s automobilima“, komentira Antonio, koji za sebe kaže da je „povratnik iz Italije u procesu“, danas zadužen za pomoć Maji ako je to potrebno, ali i vizionar u kući s jasnim poslovnim idejama vezanim za bližu budućnost obiteljskog posla.
Upitana postoji li nešto na poslovima čišćenja što ne želi raditi, Maja spremno odgovara: „Većinom radim sve, jedino postoje neki, onako baš ružni poslovi, i onda uskače Antonio koji već otprilike zna što ga čeka, ako baš ne želim ili „nemam želudac“ nešto odraditi, no to je rijetko“.
Orijentacije radi, u nastavku razgovora otkriva nam koliko vremena potroši na čišćenje stana od, recimo, 60 kvadrata.
„Za redovno čišćenje, koje uključuje brisanje prašine, usisavanje, pranje podova, sanitarnih prostora i slično, potrebno mi je otprilike dva sata. Međutim, za generalno čišćenje, koje podrazumijeva detaljan tretman stana od poda do stropa, valja izdvojiti i 5 ili 6 sati“.
Naravno, sve to ima svoju cijenu, a nju određuje nakon pregleda lokacije. “Većinom se radi o čišćenju prosječno održavanog stana, za što se formira cijena po viđenju. No, može se dogoditi i da nas pozovu samo da prebrišemo prašinu i uredimo dnevni boravak, što naizgled zvuči lako, a kad stignemo na lokaciju, dočeka nas prostorija s „dvjesto polica i devetsto figurica“ koje treba pospremiti, prebrisati i ponovno složiti. U tom slučaju cijena je drugačija.“

 

Žene zovu bez ustručavanja

Posao čišćenja i danas neki gledaju s visoka. Je li imala susreta s klasičnom malograđanštinom, s obzirom da živi i radi u malom mjestu gdje se svi poznaju? Robuje li se i danas određenim stereotipima, ustručavaju li se žene u Lipiku i Pakracu naručiti servis za čišćenje?
„Ne, nema toga, iako sam se pribojavala. Danas žena bez ustručavanja nazove da joj opereš samo pećnicu i ništa drugo. Ima dosta starijih osoba u čije ime djeca nazovu i ugovaraju čišćenje. Skineš im zavjese, opereš prozore, po potrebi izglačam i veš. Također, česte mušterije su žene koje rade u smjenama na našoj Staklani ili Studencu jer jednostavno ne stignu ili ne mogu čistiti stan nakon odrađene treće smjene, a takvih je na području Lipika i Pakraca dosta. Ima i onih žena, pogotovo starije dobi, kod kojih osjetim blagu krivnju što su me pozvale pa su stalno uz mene, žele nešto pomoći i biti od koristi. Ako gledamo općenito, žene su danas samosvjesne, moderne i nemaju problem zatražiti našu uslugu“, zaključuje.
Kad se osvrne šest mjeseci unazad, žali li za odlaskom iz trgovine?
„Ne žalim, manje radim, a više zaradim i još se na to privikavam“, efektno se našalila za kraj razgovora naša sugovornica. Na koncu je ipak priznala da povremeno osjeti nostalgiju za užurbanim radnim okruženjem, žamorom i ljudima s kojima je godinama radila.
Opet, tješi se činjenicom da je donijela ispravnu odluku koja joj omogućuje da sama kroji svoje radne dane i gradi budućnost po vlastitim pravilima.

© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.