Ribolov možda nije sport koji se odmah nameće u razgovorima o mladim sportskim nadama, no 16-godišnji Franko Žili iz Lipika istinski je dokaz da upornost, ljubav i vještina mogu donijeti zavidne rezultate u ovom zahtjevnom, ali često podcijenjenom sportu. S titulom prvaka Hrvatske u kategoriji U20 u lovu udicom na plovak, Franko će zasigurno mnogima poslužiti kao istinska inspiracija u svijetu sportskog ribolova.
Frankova strast za ribolovom nije slučajna – može se reći da je ukorijenjena u obiteljskoj tradiciji. Njegov otac Denis dugogodišnji je uspješni član ŠRD Slavonac iz Lipika, dok je prvi veći međunarodni sportski iskorak u sportskoj obitelji Žili učinio stariji brat Andrej. On je kao član hrvatske U14 reprezentacije 2016. postao svjetski prvak u ribolovu na plovak, što ga je iste godine učinilo najboljim sportašem Grada Lipika. Mlađi Franko je rođen 2008., a ribolovom se počeo baviti sa šest godina, kada je s ocem krenuo pecati na jezerima Pjeskara i Raminac.
„Loviti sam počeo sa sasvim jednostavnim štapom, bez role i kedera. Prvo natjecanje imao sam sa sedam godina u županijskoj ligi ekipno, zajedno s bratom i Antoniom Sabom. Plan je bio da se prvo love male ribe, pa velike, ali meni su nekako male ribe bile draže,“ prisjeća se Franko s osmijehom svojih prvih ribičkih iskustava.
Osnovnu školu završio je u Lipiku kao odličan učenik, a danas je srednjoškolac u Daruvaru, gdje pohađa mehatroničku školu. Iz ovog hibridnog smjera, izdvaja robotiku kao nešto što mu trenutačno ponajviše zaokuplja pažnju. Budućnost vidi prilično jasno…
„Nakon srednje ću sigurno na fakultet. Razmišljam o strojarstvu, a nekakve dugoročnije želje vode me u konačnici prema radu u tvrtki Rimac, ali sve je to još u sferi fantazije“, govori nam ovaj mladić, pokazujući da osim sportske ima i jasnu akademsku ambiciju.
Kao prvak Hrvatske u Ligi mladeži U20, do naslova je došao ukupnim ulovom od 63,9 kilograma ribe, ostvarenih kroz četiri vikenda i osam odigranih kola. Drugoplasiranog natjecatelja je ostavio iza sebe gotovo 14 kilograma. Ovom laskavom titulom osigurao je nastup u sastavu reprezentacije za naredno svjetsko prvenstvo. Uostalom, tamo neće biti prvi puta. Još 2023. godine bio je dio hrvatske U15 reprezentacije na Svjetskom prvenstvu u Portugalu, gdje je zauzeo 18. mjesto među 44 natjecatelja. Godinu ranije, također kao član reprezentacije, bio je rezerva na Svjetskom prvenstvu, ali je i tada ostvario nastup pod državnim grbom. Ipak, nabrajajući sportska ostvarenja, izdvojio je jedno posebno mu drago.
„Jedan od najdražih uspjeha bio je 2022. godine, kada sam na seniorskom turniru u Pakurnovcu povodom Dana grada Pakraca kao 14-godišnjak osvojio prvo mjesto među 30 sudionika, ulovivši pet šarana,“ prisjeća se s ponosom Franko.
Iako mnogima ribolov djeluje jednostavno, Franko objašnjava koliko truda stoji iza uspjeha:
„Najveći izazov je briga o mamcima – od crva, glista i kukuruza do ličinki komaraca i verdera. Sve mora biti savršeno pripremljeno, kao i oprema – štapovi, role, udice i platforme. Dobar pribor čini razliku, premda ništa ne može zamijeniti vještinu i iskustvo.“
Njegova oprema, govori, vrijedna je nekoliko tisuća eura, što pokazuje koliko je ribolov zahtjevan i ozbiljan sport.
Na očekivano pitanje novinara - ribičkog laika o najvećoj ribi koju je ulovio, smiješeći se, odgovara da je to bio šaran od 15 kilograma, koji je njegov mamac zagrizao u Turniću kod Požege. Ulov je to koji i danas pamti, iako nije bio službeno bodovan.
Upitan je li u djetinjstvu imao susreta s drugim sportovima, odgovara da je kao desetogodišnjak kod trenera Dine Galijaša i Anđelka Lucića trenirao tenis, odnosno rukomet, no kasnije se vratio ribolovu koji je bio i ostao njegova najveća ljubav.
O sportskoj budućnosti nije htio previše govoriti. Kaže tek da planira nastaviti sudjelovati u natjecanjima te uz očeve i bratove savjete razvijati vještinu i, tko zna, možda jednog dana ostvariti nove uspjehe na svjetskoj razini.
Ako ništa drugo, barem zbog toga kako bi postao drugi Žili iz ribolovne branše koji će ponijeti epitet najboljeg sportaša Grada Lipika.
© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.