Proteklih dana u Vukovarskoj aveniji u Lipiku započelo je postavljanje 30 polupodzemnih kontejnera koji će u bliskoj budućnosti zamijeniti dosadašnje pokretne kontejnere. Bit će postavljeni na sedam lokacija, a u pravilno obilježene kontejnere stanovnici Vukovarske će moći odlagati miješani, komunalni otpad, plastiku, papir, biootpad i staklo. Radove na ugradnji kontejnera izvodi lipički Lipkom, a po dovršetku upravljanje će preuzeti pakrački „Komunalac“.
„Spremnike postavljamo na sedam lokacija sa po četiri ili pet kontejnera. Očekujemo da će radovi biti dovršeni tijekom veljače, nakon čega upravljanje predajemo tvrtki „Komunalac“, koja će vršiti pražnjenje i odvoz otpada. Važno je reći da ćemo po završetku radova ukloniti stare kontejnere i tako osloboditi Vukovarsku ulicu od neuglednog sadržaja i neugodnih mirisa. Također, u suradnji s Komunalcem još dogovaramo model uređenja prostora oko samih kontejnera koji ćemo betonirati ili popločiti te možda i ograditi i staviti "pod ključ". Neupitno je da su potrebna određena pravila kako bi novi prostor što kvalitetnije služio namjeni“, istaknuo je Marijan Strganac, direktor Lipkoma.
Slično razmišlja i Adriano Baškiera, voditelj komunalnog pogona "Komunalca" Pakrac.
„Za pražnjenje kontejnera koristit ćemo novo specijalizirano vozilo, nabavljeno prošle jeseni. Nakon što krajem veljače uklonimo stare kontejnere diljem Vukovarske ulice, stanovnici stambenih zgrada će odmah moći koristiti nove spremnike. Pražnjene ćemo vršiti povremeno i ovisno je o dinamici punjenja. O svim tim koracima ćemo pravovremeno obavijestiti javnost.“
"Polupodzemni spremnici za komunalni otpad su okruglastog oblika, zapremine 5000 litara, a jedan takav zamjenjuje pet dosadašnjih kontejnera (1100 litara), visoki su ukupno 2,7 metara od čega se 1,5 ukopava u zemlju. Ostali spremnici za odvojeno sakupljanje otpada su zapremine 3000 litara. Osim što su estetski ugodniji oku od dosadašnjih klasičnih kontejnera, nije zanemariva niti velika ušteda prostora jer se veći dio spremnika nalazi u zemlji. Nadalje, prednost ovih polupodzemnih je veći kapacitet jer se otpad u njima sabija pa će se rjeđe morati prazniti, a zato što se otpad nalazi pod zemljom izostat će i neugodni mirisi", pojasnila je Sanela Ždralović, stručna suradnica za infrastrukturu Grada Lipika.
Riječ je o jednom od najmodernijih sustava odvojenog prikupljanja otpada, a rezultat je 107.000 eura vrijednog projekta Grada Lipika kandidiranog u Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost je sufinancirao 80 posto ukupne vrijednosti tog iznosa. Spremnike za odlaganje komunalnog otpada samostalno je financirao Grad Lipik u iznosu od 20.000 eura.
© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.