Nakon što je Županijski sud u Zagrebu u petak donio privremeno rješenje kojim se odbija prijedlog Vlade o izricanju privremene mjera zabrane organiziranja štrajka sudskih službenika, Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske (SDLSN RH), nezadovoljan materijalnim uvjetima službenika i namještenika, u ponedjeljak je stupio u štrajk.
Štrajk se provodi u svim tijelima sudbene vlasti i državnom odvjetništvu u kojima sindikat ima svoje članove. Njime će onemogućiti održavanje ročišta, ali i upisničarske i zemljišnoknjižne poslove.
U Pakracu je štrajku pristupilo sedamnaest djelatnika Općinskog suda Bjelovar – Stalne službe u Pakracu koji ovim činom ukazuju na male plaće i traže povećanje od 400 eura te reguliranje pregovaranja za službenike i namještenike u tijelima sudbene vlasti i državnom odvjetništvu.
„Nemamo vremena jer će Zakon o plaćama vrlo brzo stupiti na snagu, a njime nećemo dobiti ništa. Važno je naglasiti da je u ovoj bitci i velika većina sudaca uz nas. Rekla bih 90 posto njih. Oni su nedavnim tzv. bijelim štrajkom ostvarili svoje zahtjeve, a isto tako najbolje znaju vrijednost ljudi koji su za svoj rad potplaćeni. Razočarani smo jer u pregovorima i postupku mirenja s Vladom nismo dobili apsolutno nikakvu ponudu čime nam je odaslana poruka da se moramo boriti na ovaj način“, među ostalim je izdvojila Dubravka Boršodi, djelatnica suda i sindikalna povjerenica OSB – Stalne službe u Pakracu.
Priopćenje službenika i namještenika stalne službe u Pakracu prenosim u cijelosti.
„Dakle, prelila se čaša! Da, idemo u štrajk!
Štrajk se pokreće zbog zaštite i promicanja gospodarskih i socijalnih interesa naših članova, državnih službenika i namještenika zaposlenih u tijelima sudbene vlasti i državnom odvjetništvu, jer gotovo 30 punih godina je prošlo od čekanja „strpljen-spašen“, odnosno novog zakona o plaćama, o kojem se u zadnje vrijeme puno govori. Isti je vrlo nerazumljiv, nekorektan i limitiran u određenim povećanjima, a naročito kad se govori o raznim stimulacijama. Pa mi radimo u državnoj službi, sve ima svoje rokove. Nije ovo proizvodnja, pa da nas plaćaju prema izvršenoj normi. Opet ne znamo što nas čeka!
Dogovor s Vladom RH nije postignut, a u postupku mirenja Vlada RH nije došla s protuprijedlogom iako smo na prvom sastanku jasno dali do znanja kako očekujemo konkretnu ponudu i iznos koji je Vlada sprema dati. Moramo podsjetiti da je nedavno bio tzv. bijeli štrajk sudaca i drago nam je da su u istom ostvarili sve svoje zahtjeve i očekivanja. Velika većina njih nas podržava, što smatramo da je u redu, obzirom da oni najbolje znaju koliko i što mi radimo. Isto tako napominjem da se danas od državnog službenika u sudu i državnom odvjetništvu očekuje visok stupanj educiranosti i poznavanja zakona i propisa te velika odgovornost uz poštivanje rokova.
Vrlo je bitno iznijeti i činjenicu da državni službenici i namještenici već duži niz godina gotovo preživljavaju s obzirom na vrlo niske plaće, a što ću potkrijepiti i činjenicom da na primjer na radnom mjestu upisničara s 28 godina radnog staža – plaća iznosi 702 eura, referenta za izvršenje kazne u prekršajnom odjelu s 28 godina staža – 691,11 eura, dok voditelj zk. Odjela kao ovlašteni zk referent sa stažom od 28 godina i višom stručnom spremom ima plaću od 900 eura, i tako dalje, u nedogled. O svemu ovome najbolje govori činjenica da nedostaje službenika, a na natječaje se gotovo nitko i ne javlja, pitamo se zašto?!
„Pa dokle će naš rad biti toliko podcijenjen“, pitaju se na kraju i poručuju građanima da od njih očekuju razumijevanje, strpljenje i podršku za ovaj legitimni i jedini preostali način borbe za adekvatno vrednovanje njihovog rada u budućnosti.
© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.